DISTRICT 30-5A TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS

At Alice’s Memorial Stadium Monday

Boys

TEAM — 1. Calallen 48; 2. Carroll 32; 3. King 29; 4. Gregory-Portland 27; 5. Veterans Memorial 21; 6. Tuloso-Midway 11; 7. Ray 10; 8. Alice 8; 8. Flour Bluff 8; 10. Moody 2.

Long jump — 1. Christopher Marry, Carroll, 21-2; 2. Sergio Alcorta, Carroll, 21-1.5; 3. Reed Brunkenhoffer, Calallen, 20-10.5; 4. Xavier Dortch, Carroll, 20-7.75; 5. Kyle McDonald, Ray, 20-6.75; 6. Randell Harris, G-P.

Shot put — 1. Robert Gonzalez, King, 55-6; 2. Jagger Weatherford, 47-7.5; 3. Darvin Davis, Carroll, 46-8.5; 4. Ethan Guerra, Ray, 45-1.5; 5. Rene Sandoval, Moody, 44-11.5; 6. Matthew Yturria, King, 44-3.5.

Discus — 1. Robert Gonzalez, King, 182-11; 2. Devon Newkirk, Calallen, 164-8; 3. Jvon Ortiz-Cedeno, G-P, 147-0; 4. Joshua Alvarez, Ray, 141-1.5; 5. Carlos Vasquez, Carroll, 140-11; 6. Eric Verdin, VM, 134-5.

Triple jump — 1. Reed Brunkenhoffer, Calallen, 43-7; 2. Orlando Espinoza, Alice, 43-6.5; 3. Jackson Lanam, Calallen, 42-6; 4. Justin Marshall, Flour Bluff, 41-10; 5. Indigo Jackson, King, 41-7.25; 6. Elijah Joseph, Carroll, 41-2.

Pole vault — 1. Taylor McCormick, G-P, 13-6; 2. Garrett Hight, Calallen, 13-0; 3. Zack Juracek, Calallen, 12-0; 4. Nathan Velez, Calallen, 11-6; 5. Corey Martin, G-P, 11-0; 6. Michael Endres, 11-0.

Wheelchair shot put — 1. Bryan Prado, VM, 18-1.

3,200 — 1. Ace Castillo, T-M, 9:45.80; 2. Austin Vasquez, Veterans Memorial, 9:48; 3. Anthony Lopez, King, 9:49; 4. Hunter Dobbins, FB, 10:00; 5. Patrick Garza, 10:11; 6. Aldemar Gonzalez, T-M, 10:21

Girls

TEAM — 1. Gregory-Portland 54; 2. Carroll 32; 3. King 25.25; 4. Alice 24; 5. Flour Bluff 19; 6. Tuloso-Midway 18; 7. Calallen 11.75; 8. Miller 8; 9. Ray 3; 10. Veterans Memorial 1

Long jump — 1. Abigail Tello-Mettlach, G-P, 17-10.5; 2. Riley Floerke, G-P, 17-9.25; 3. Victoria Glover, FB, 16-10.5; 4. Briaunna Thompson, Carroll, 16-10; 5. Landen Ross, King, 16-6; 6. Noble McClure, Calallen, 16-4.

Discus — 1. Alexis Sacky, Calallen, 132-3; 2. Taylor Watson, Miller, 114-0; 3. Julieann Sepulveda, Alice, 102-0.5; 4. Mikayla Dockweiler-Canada, King, 101-10; 5. Teresa Hockley, FB, 101-4.5; 6. Kendara Grant, Ray, 96-7.

Triple jump — 1. Abigail Tello-Mettlach, G-P, 36-7.25; 2. Criselda Cruz, Alice, 36-5; 3. Landen Ross, King, 35-9.5; 4. Briaunna Thompson, Carroll, 35-9; 5. Aleeajah Hosey, G-P, 35-3; 6. Delaney Mitten, Carroll, 34-8.25.

High jump — 1. Criselda Cruz, Alice, 5-2; 2. Colby Gonzalez, G-P, 5-0; 3. Maliha Crockett, Carroll, 5-0; 4. Victoria Glover, FB, 5-0; 5. Brittany Colunga, Ray, 4-10; 6. Erica Davis, G-P, 4-10.

Pole vault — 1. Riley Floerke, G-P, 11-0; 2. Delaney Mitten, Carroll, 9-6; 2. Kelley Ward, King, 9-6; 4. Kylee McCarrell, FB, 8-6; 4. Nayeli Correa, G-P; 6. Danielle Martinez, Calallen, 7-0; 6. Tara Remmich, King, 7-0; 6. Maisyn Smith, Calallen, 7-0; 6. Lauren Unterbrink, Calallen, 7-0.

Wheelchair shot put — 1. Catalina Clubb, T-M, 10-8.

3,200 — 1. Jolea Cortez, Carroll; 2. Michaela Vanarsdol, T-M; 3. Ciara Martinez, King; 4. Chloe Kelsey, FB, 11:55; 5. Beyonce Hernandez, G-P; 6. Sydney Kubas, VM