District 31-3A held a Track and Field Meet at Robstown High School from April 16 through April 18.

The varsity boys team finished in seventh place, as did the varsity girls. The junior varsity boys team earned fourth place, while the junior varsity girls team finished in eighth place.

The following is a list of results for Robstown students:

Varsity Boys:

200 Meter Dash, preliminaries: Jacob Garcia, eighth place, 23.78

800 Meter Run: Joey Rojas, first place, 2:07.24

1600 Meter Run: Domingo Arevalo, fourth place, 5:07.30; Joey Rojas, seventh place, 5:33.74

3200 Meter Run: Noe Garza, third place, 11:00.42; Domingo Arevalo, fourth place, 11:07.23

300 Meter Hurdles: Tommy Cantu, sixth place, 43.61

4x100 Meter Relay: Joe Mungia, Brandon Gallegos, Joshua Gaona, Robert Garcia and Jacob Garcia, fifth place, 45.80

4x200 Meter Relay: Joe Mungia, Jacob Garcia, Joshua Gaona, Tommy Cantu and Brandon Gallegos, sixth place, 1:35.35

4x400 Meter Relay: Tommy Cantu, Noe Garza, Randy Rubio, Marty Gutierrez and Joey Rojas, fourth place, 3:44.05

Shot Put: Julio Suarez, second place, 46-09.00

Discus Throw: Arturo Sanchez, eighth place, 106.11

Varsity Girls:

1600 Meter Run: Liza Hernandez, eighth place, 6:26.42

3200 Meter Run: Liza Hernandez, fifth place, 13:20.06

4x200 Meter Relay: Brittany Gonzalez, Rosemary Cervantes, Liza Hernandez, Iris Rivera and Miranda Baltierra- fifth Place, 1:56.37

Discus Throw: Katrina Gonzalez, sixth place, 96-09

Junior Varsity Boys:

100 Meter Dash: Joe Vasquez, second place, 11.78

200 Meter Dash: J.J. Martinez, second place, 24.66; Joe Vasquez, fourth place, 24.86

800 Meter Run: Juan Martinez, fourth place, 2:24.24

1600 Meter Run: Juan Martinez, first place, 5:24.08; Santiago Hernandez, eighth place, 6:27.58

4x100 Meter Relay: Joseph Gaona, Dominic Vargas, Adrain Molina and J.J. Martinez, first place, 47.11

4x200 Meter Relay: Adrain Molina, Dominic Vargas, Joseph Gaona and J.J. Martinez, first place, 1:38.41

Shot Put: Richard Benavides, 36-05.00

Junior Varsity Girls:

400 Meter Dash: Ali Garcia, fifth place, 1:14.70; Korrisa Briones, sixth place, 1:18.09

800 Meter Run: Ali Garcia, sixth place, 2:58.93; Korrisa Briones, seventh place, 2:59.06

1600 Meter Run: Korrisa Briones, third place, 6:54.57; Ali Garcia, sixth place, 7:21.17

Long Jump: Stacy Garza, sixth place, 11-08.00