The District 31-4A track and field meet was held Thursday and Friday in Alice at Memorial Stadium.

The following are the final results from the field and running events:

Boys

Final team standings: 1, Calallen 163; Alice 124; 3, Flour Bluff 117; 4, Kingsville 69; 5, Laredo Nixon 52; 6, Tuloso-Midway 49; 7, Laredo LBJ 36; 8, Laredo Cigarroa 10.

400 meter Relay: 1, Flour Bluff 43.08; 2, Tuloso-Midway 43.73; 3, Calallen 43.87.

800 meter Run: 1, M. Zarate, Alice, 1:58.88; 2, A. Munoz, Alice, 1:59.46; 3, R. Cadena, Alice, 1:59.70.

110 meter Hurdles: 1, T. King, Kingsville, 15.06; 2, R. Reeder, T-M, 15.12; 3, R. Davis, Alice, 15.22.

100 meter Run: 1, M. Gowens, FB, 11.01; 2, D. Espinoza, Alice, 11.37; 3, A. Dixon, FB, 11.39.

800 meter Relay: 1, Flour Bluff 1:31.11; 2, Nixon 1:32.32; 3, Calallen 1:32.79.

400 meter Run: 1, J. DeLaCruz, Alice, 50.15; 2, R. Cadena, Alice, 51.37; 3, B. McClendon, Calallen, 52.29.

300 meter Hurdles: 1, M. Garcia, Alice, 39.71; 2, C.Hooper, Calallen, 39.81; 3, G. McClure, Calallen, 40.44.

200 meter Run: 1, M. Gowens, FB, 22.25; 2, L. Villavicencio, Nixon, 22.49; 3, J. Chapa, Nixon, 23.03.

1,600 meter Run: 1, B. Arredondo, Kingsville, 4:35.59; 2, A. Munoz, Alice, 4:37.85; 3, Daniel Trevino, LBJ, 4:42.25.

1,600 meter Relay: 1, Alice 3:25.41; 2, Calallen 3:28.43; 3, Kingsville 3:32.91.

Girls

Final team standings: 1, Calallen 162; 2, Tuloso-Midway 140; 3, Flour Bluff 98; 4, Kingsville 66; 5, Alice 62, 6, Laredo Nixon 55, 7, Laredo LBJ; 8, Laredo Ciggaroa 17.

400 meter Relay: 1, Calallen 49.10; 2, Alice 50.39; 3, HM Kingsville 51.16.

800 meter Run: 1, D. DeLaPaz, Cal 2:26.66; 2, A. McClendon, Cal 2:26.66; 3, R. Chapa, Nix 2:27.40.

100 meter Hurdles: 1, L. Schwirtlich, T-M 15.69; 2, L. Rychetsky, Cal 16.88; 3, C. Vaughan, T-M 17.31.

100 meter Run: 1, A. Darley, FB 12.18; 2, K. Schwirtlich, T-M 13.01; 3, K. Baker, Cal 13.09.

800 meter Relay:1, Calallen 1:43.46; 2, HM Kingsville 1:48.40; 3, Nixon 1:49.18.

400 meter Run: A. Darley, FB 59.30; 2, S. Ambriz, Cig 1:00.47; 3, A. Valdez, T-M 1:00.49.

300 meter Hurdles: 1, F. Salinas, Alice 43.94; 2, Shelby Pesek, Cal 46.15; 3, L. Schwirtlich, T-M 46.89.

200 meter Run: 1, A. Darley, FB 25.81; 2, D. Beasley, Cal 25.98; 3, A. Nunez, HM Kings 26.62.

1,600 meter Run: 1, R. Chapa, Nix 5:29.38; 2, R. Tellez, T-M 5:35.93; 3, M. Hoff, T-M 5:38.06.

1,600 meter Relay: 1, Calallen 3:59.74; 2, Alice 4:08.18; 3, Tuloso-Midway 4:10.27.